Starajoča se koža ne potrebuje le vsakodnevne nege, temveč tudi posebne postopke za pomlajevanje. Pomagali bodo zgladiti gube, zategniti oval, dati koži prijeten odtenek, mehkobo in elastičnost. Ni treba iti v salon - stanje obraza lahko izboljšate doma.
Težave s staranjem kože: s čim se morate spopasti
Kozmetologi so prepričani, da se staranje kože začne pri 25 letih. Začetni znaki niso zelo opazni. Povrhnjica postopoma izgubi svojo elastičnost, izgubi sposobnost zadrževanja vlage, po polnem nočnem spanju koža nima časa, da si opomore. Vsako leto je potrebna vse več močne kozmetike, potreba po salonskih postopkih. Do 40. leta postane problem očiten, vse težje je skriti pomanjkljivosti z ličili. Glavni znaki staranja vključujejo:
- sprememba gostote povrhnjice;
- povečana suhost kože, opazno luščenje;
- razširjene pore in neenakomeren relief;
- neenakomerna pigmentacija;
- zemeljska polt;
- otekanje, še posebej opazno pod očmi;
- "plavajoči" oval obraza;
- majhne gube, nagnjene k poglabljanju.
S starostjo se lahko tip kože spremeni. Ženske, ki imajo v mladosti normalno kožo, se začnejo pritoževati zaradi povečane suhosti. Mastna povrhnjica trpi zaradi dehidracije in draženja, reagira na vremenske spremembe in novo kozmetiko.
Ni vedno hitro poslabšanje videza kože povezano s starostjo. Na videz negativno vplivajo:
- podhranjenost;
- kajenje in alkohol;
- pomanjkanje svežega zraka;
- nezadostno spanje;
- preveč agresivno čiščenje;
- neustrezna kozmetika;
- hormonske motnje.
Preden se lotite domačih postopkov proti staranju, morate čim bolj odpraviti negativne dejavnike. Pomembno je povečati količino popijene tekočine in spremljati prehrano. Na jedilniku je čim več sveže zelenjave in sadja, fermentiranih mlečnih izdelkov, naravnih vlaknin. Priporočljivo je popolnoma opustiti cigarete in močno zmanjšati količino alkohola, dovolj spati in več hoditi.
Pomlajevanje doma: potrebni postopki
Izkušen kozmetolog lahko razvije individualni program proti staranju in izbere pravo kozmetiko. Vaš dnevni ritual mora vključevati:
- Nežno čiščenje z zelo nežnimi pripravki, obogatenimi z naravnimi olji, morskim kolagenom, beljakovinami svile in vitamini. Vodo iz pipe je bolje zamenjati s prekuhano, filtrirano ali izvirsko vodo.
- Večstopenjsko vlaženje. Edina univerzalna krema ne bo mogla vzdrževati hidro-lipidnega ravnovesja na optimalni ravni. Priporočljivo je, da obraz najprej navlažite z losjonom, obogatenim z zeliščnimi izvlečki in hialuronsko kislino, nato nanesite tekočo emulzijo in hranilno kremo. Visokokakovostna kozmetika se hitro vpije, ne da bi povzročala nelagodje. Večstopenjski nanos omogoča zadrževanje vlage v koži, preprečuje luščenje in suhost.
- Uravnotežena prehrana. Priporočljivo je, da na obraz najprej nanesete serum in šele nato kožo namažete s kremo. Izdelki za globinsko obnavljanje se uporabljajo v tečajih po 20-30 dni. Na primer, po končanem tečaju z retinolom si lahko vzamete kratek odmor in začnete uporabljati izdelke s hialuronsko kislino ali vitaminom C.
Odlično sredstvo proti staranju - maske s kolagenom, retinolom in hialuronsko kislino.
Od časa do časa koža potrebuje bolj aktivno nego. Globinsko čiščenje je bistveno za izboljšanje polti. Namesto agresivnih pilingov se uporabljajo občutljivi gommaži. Kremaste izdelke nanesemo na obraz, počakamo nekaj minut in maso povaljamo s prsti. Hkrati se s površine kože odstranijo keratinizirane luske, lojnice, ostanki kozmetike in druge nečistoče. Po takem postopku se obraz posvetli, fine gube se zgladijo, pojavi se rdečica. Čiščenje lahko ponovite 1-2 krat na teden.
Za odstranjevanje ličil se ne uporabljajo agresivni geli, ampak nasičena hidrofilna olja, ki kožo globinsko očistijo in je ne izsušijo.
Površinsko luščenje dobro vpliva na zrelo kožo. Doma lahko uporabite formulacije z dodatkom sadnih kislin. Nežno luščijo odmrle celice, osvežijo obraz in izboljšajo prodiranje hranilnih snovi. Za zelo suho in tanko kožo so primerni blažji glikolni pilingi. Priporočljivo je uporabljati pripravke iz profesionalnih serij, so učinkovitejši. Natančen potek je odvisen od stanja osebe. Kislih pilingov ne uporabljajte spomladi in poleti, aktivna sončna svetloba prispeva k pojavu starostnih peg.
Pravilno izbrana lifting krema bo zategnila oval obraza in preprečila starostno ptozo.
Tradicionalne metode za boj proti staranju kože
Za pomlajevanje kože se aktivno uporabljajo bazna in eterična olja. Nanesite jih na temeljito očiščen obraz, pri čemer se izogibajte predelu okoli oči. Bogate oljne teksture ustvarijo zaščitni film na površini kože, pomagajo zgladiti gube in zadržujejo vlago v koži. Osnovnemu mandljevemu, sojinemu ali breskovemu olju dodamo nekaj kapljic etra. Olje sivke ali jasmina se bori proti hiperpigmentaciji in globoko neguje suho kožo. Roza ima rahel lifting učinek in je primerna za samomasažo. Brin zoži razširjene pore in izenači relief, neroli gladi drobne gube, sprošča in pospešuje regeneracijo celic.
Namesto industrijskih tonikov lahko uporabite zeliščne decokcije. Peteršilj bo posvetlil kožo in odstranil starostne pege, kamilica bo lajšala suhost in luščenje, hrastovo lubje bo zmanjšalo pore. Po jutranjem ali večernem umivanju obraz sperite s hladno juho.
Osnovna rastlinska olja se lahko uporabljajo za vroče obkladke in obloge telesa. Še posebej so uporabne pozimi, ko se koža izsuši.
Domače maske bodo pomagale zategniti oval obraza, osvežiti kožo in izboljšati njeno barvo. Rdeča glina bo pomagala pri počasni koži brez tona. Prašek mešamo s toplim mlekom, dokler ne nastane ne pregosta kaša. Nanese se na očiščeno kožo 10-15 minut in temeljito spere najprej s toplo in nato s hladno vodo. Za globoko prehrano in elastičnost je primerna maska iz svežega kvasa, pomešanega z mlekom, stepene beljakovine bodo rahlo zategnile oval in zmanjšale razširjene pore. Odličen vlažilni, piling in posvetlitveni učinek imajo maske iz svežih jagod: maline, jagode, češnje, grozdje. Postopki se izvajajo v tečajih, po 8-10 aplikacijah si lahko vzamete odmor.